Inteligenty dom
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem – jak przerobić istniejącą instalację na inteligentne oświetlenie?
Coraz częściej sięgamy po innowacyjne rozwiązania, które mają na celu zwiększenie komfortu życia i ułatwienie go. Przykładem jest inteligentny system sterowania oświetleniem, który może zostać zastosowany dosłownie wszędzie – w domu, biurze, obiekcie przemysłowym, szkole, w przestrzeni medycznej itd. Najłatwiej będzie wdrożyć sterowanie bezprzewodowe oświetleniem w nowym budynku, ale można też wspomóc istniejącą już instalację odpowiednimi urządzeniami pośredniczącymi.
Zdalne sterowanie oświetleniem – postaw na inteligentne rozwiązania
Nowoczesne budynki bardzo często wyposażone są już w bezprzewodowe sterowanie oświetleniem, ale z rozwiązania tego można skorzystać nawet w przypadku istniejącej instalacji elektrycznej. Inteligentne oświetlenie możliwe jest do uzyskania także w wykończonych wnętrzach, inwestując w dodatkowy przewód magistralny, który zostanie poprowadzony równolegle do tradycyjnej instalacji elektrycznej. Najprostszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na komunikację bezprzewodową, która odbywa się za pomocą fal radiowych. Znika wówczas konieczność wykonania bardziej skomplikowanych modyfikacji związanych z poprowadzeniem w pomieszczeniach dodatkowego okablowania. Inteligentne rozwiązania to te, które są bardzo proste i szybkie do zastosowania. Znika problem z każdorazowym wciskaniem wielorakich przycisków czy przestawieniem pokręteł znajdujących się w różnych częściach domu. W przypadku zdalnego sterowania wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, aby uruchomić wybrany zestaw źródeł światła. Co więcej, oświetleniem można sterować z poziomu swojego smartfona, z dowolnego miejsca.
Życie można ułatwić sobie jeszcze bardziej, a mianowicie włączając do inteligentnego systemu sterowanie żaluzjami/roletami. W ten sposób, po zasłonięciu nimi okien, sztuczne oświetlenie włączy się automatycznie, bez naszej dodatkowej interwencji. Wszystko można zaprogramować zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami – w harmonogramie zaplanować konkretne godziny włączania i wyłączania się poszczególnych źródeł światła w całym domu. Sterować oświetleniem pozwoli też czujnik ruchu – po wykryciu obecności, światło zapali się samoczynnie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamontowanie czujników zmierzchowych, które będą sterowały zarówno oświetleniem, jak i zasłonami/roletami/żaluzjami. Inną propozycją jest sterowanie oświetlenie przez GPS – system na podstawie położenia geograficznego domowników zacznie włączać poszczególne źródła światła, gdy wykryje, że się zbliżają.
You may like
Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi wejściowych do domu?
Stolarka okienna – jaki kolor wybrać?
5 pomysłów na kurczaka z grilla – odkryj nowe smaki!
Jak przygotować idealne cappuccino: przewodnik. Na jaką kawę postawić, które mleko wybrać?
Kapitanat Garbary – wszystko, czego potrzebujesz, na wyciągnięcie ręki
Izera Park – apartamenty wakacyjne w Świeradowie Zdroju