Connect with us

Monitoring

Czy można legalnie instalować kamery termowizyjne w firmie?

kamery termowizyjne

Kamery termowizyjne w dobie koronawirusa znalazły nowe zastosowanie. Dzięki temu, że umożliwiają precyzyjne kontrolowanie ciepłoty ciała, pozwalają również na sprawdzenie, czy osoby w zasięgu oka kamery mają gorączkę, która jest jednym z objawów COVID-19.

Koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19, jest poważnym zagrożeniem, którego nie należy lekceważyć. Właśnie dlatego rekomenduje się stosowanie specjalnych środków zaradczych, by zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Jednym z nich są kamery na podczerwień, za pomocą których można mierzyć temperaturę ciała człowieka.

Kamera termowizyjna – nowe zastosowanie w dobie koronawirusa

Za pomocą kamer termowizyjnych można sprawdzać temperaturę otoczenia. Urządzenia tego typu bazują wówczas na promieniowaniu podczerwonym. Za pomocą kamery można wtedy zobaczyć na ekranie różnice w temperaturach. Nowoczesne modele zapewniają przy tym bardzo wysoką precyzję pomiarów.

Od lat kamery mierzące temperaturę stosowane są w celu:

  • wykrywania ludzi i zwierząt
  • znajdywania przecieków
  • badania termoizolacji obiektów

Teraz, gdy po całym świecie rozprzestrzenił się nowy koronawirus SARS-CoV-2, zaczęły być one używane do sprawdzania ciepłoty ciała w celu wykrywania osób z gorączką.

Pompy do beczek GAA

Czy firma może zamontować kamery termowizyjne do wykrywania COVID-19?
W związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa firmy wdrażają różne rozwiązania, by ochronić swoich pracowników przed zakażeniem. W tym celu można zastosować także kamery mierzące ciepłotę ciała, które pozwalają na wykrycie tych osób, u których temperatura ta jest podwyższona, co może wskazywać na infekcję.

Aby pomiary tego rodzaju odbywały się zgodnie z przepisami, należy pamiętać o uwzględnieniu przepisów RODO. Osoby poddawane pomiarom powinny być o tym poinformowane, a zebrane dane powinny być właściwie zabezpieczone.

Wobec tego firma może stosować kamery mierzące w celu sprawdzenia temperatury ciała pracowników i innych osób, ale musi przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Prowadzisz firmę i chcesz zorganizować okresowe szkolenie BHP dla pracowników? Skontaktuj się z BHP DORADA – to najlepsze szkolenia BHP w Rzeszowie.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne