Connect with us

Monitoring

Czy firma może legalnie instalować kamery termowizyjne na swoim terenie?

kamery termowizyjne

Kamery wyposażone w opcję termowizji są dzisiaj coraz popularniejsze. Znalazły szerokie zastosowanie szczególnie w ostatnim czasie, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Czy firma może zamontować takie właśnie kamery na swoim terenie?

Czym jest kamera termowizyjna?

Kamerami termowizyjnymi nazywa się urządzenia, które przeznaczone są do rejestracji i wizualizacji rozkładu temperatury. Określane są także jako kamery mierzące temperaturę, kamery termalne, termowizory.

Podstawą działania kamer tego typu jest promieniowanie podczerwone, które poprzez specjalną instalację pozwalają na zaprezentowanie temperatur w rejestrowanym otoczeniu z wysoką czułością.

Kiedy stosuje się kamery termowizyjne?

Takie kamery termowizyjne używane były głównie przy kontroli, czy na danym terenie znajdują się osoby. Na ekranie można było wówczas zauważyć widoczne zarysy sylwetek osób, które wyróżniały się swoją temperaturą na tle otoczenia.

Teraz kamery mierzące ciepłotę ciała uzyskały dodatkowe zastosowanie – pomagają w wykrywaniu osób, które mogą być potencjalnie zakażone koronawirusem.

Wywołujący chorobę COVID-19 koronawirus SARS-CoV-2 daje objawy obejmujące gorączkę. W związku z tym kamery termowizyjne mogą wtedy zarejestrować podwyższoną temperaturę ciała, co może wskazywać na infekcję.

Czy kamery termowizyjne można zamontować w firmie?

W związku z powyższym kamery mierzące temperaturę ciała mogą być dużym wsparciem w wykrywaniu osób, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla innych w zakładzie pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że pomiary powinny odbywać się zgodnie z przepisami RODO.

Przedsiębiorca, który chce wprowadzić taki monitoring w firmie, powinien:

  • wykonać ocenę skutków dla ochrony danych osobowych
  • omówić kwestie monitoringu z organizacją związkową albo z radą pracowników
  • poinformować o tym pracowników i inne osoby, które znajdują się na terenie firmy
  • zabezpieczyć dostęp do danych pomiarowych

Zatem kamery mierzące ciepłotę ciała to dobry wybór, by przedsiębiorca mógł zadbać o interes pracowników i interes publiczny w obliczu obecnej pandemii.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne