Connect with us

Inteligenty dom

Jakie czujniki warto zainstalować w inteligentnym domu?

czujki do domu

Rozwiązania stosowane w inteligentnych domach pozwalają na uzyskanie większego poziomu bezpieczeństwa. Bardzo duże znaczenie ma wtedy montaż odpowiednich czujników, które we współpracy z systemem bezpieczeństwa mogą szybko poinformować o niepożądanych zdarzeniach. Jakie czujniki warto zamontować w swoim domu?

Zautomatyzowane czujniki działają wtedy, gdy człowiek nie ma możliwości samodzielnej kontroli danych przestrzeni. Dzięki nim można znacznie zredukować ryzyko związane z włamaniem, kradzieżą, pożarem, niebezpiecznym zatruciem dymem czy czadem.

Czujniki drzwi i okien

Kontaktrony to specjalne czujniki, które aktywują się w momencie wykrycia ruchu. Są one zatem typem czujnika ruchu, lecz o ograniczonym zasięgu.

Czujniki te dzielą się na dwie kategorie:

  • czujniki drzwi
  • czujniki okien

Stosowane są one jako czujniki antywłamaniowe. Po uzbrojeniu ostrzegają o tym, że doszło do otwarcia drzwi albo okna bez wiedzy właściciela budynku. Przekazują wtedy odpowiedni sygnał lub wydają efekt dźwiękowy.

Czujniki ruchu

Takie inteligentne czujniki są obecnie bardzo popularne i montowane są często także jako czujniki antywłamaniowe. Wchodzą one w skład systemów alarmowych oraz monitoringowych, które aktywują się po wykryciu ruchu w danym obszarze.

Za pomocą takich czujników właściciel może zostać poinformowany o tym, że na jego posesji czy w domu znajduje się osoba.

Czujniki dymu

Specjalne czujniki dymu pozwala na zredukowanie ryzyka rozprzestrzeniania się pożaru. Montowane w sufitach aktywują się wtedy, gdy w ich zasięgu pojawi się zadymienie. Takie czujniki mogą także współpracować z instalacjami PPOŻ uruchamiającymi automatyczne gaszenie pożarów.

Czujniki gazu

To niezbędny czujnik, który powinien być zamontowany w każdym domu, w którym korzysta się z gazu. Tego rodzaju inteligentne czujniki powiadamiają o ulatnianiu się gazu, na przykład z kotła gazowego czy też z kuchenki gazowej.

Czujniki tlenku węgla

Wraz z zakupem czujnika gazu zaleca się także dodać do niego czujnik tlenku węgla, czyli czadu. Powinien być on umieszczony przy kotle lub kuchence.

Wybrane modele czujników posiadają podwójną funkcję wykrywania niepożądanych substancji – mogą zarówno alarmować o pojawieniu się gazu, jak również czadu.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne