Connect with us

Monitoring

Jak zainstalować monitoring posesji, aby nie naruszać prywatności sąsiada?

Jak zainstalować monitoring posesji, aby nie naruszać prywatności sąsiada?

Zamontowanie monitoringu na posesji jest bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy celem jest stały podgląd na okolicę. Kamery nie tylko mogą pomóc w wykryciu niepożądanych zdarzeń, lecz mają też funkcję prewencyjną. Decydując się na własny monitoring, warto jednak pamiętać o tym, że jego zastosowanie może naruszać dobra osobiste i prawo do prywatności osób mieszkających w sąsiednich budynkach.

Nowoczesny monitoring posesji to korzystny wybór. Współcześnie stosowane kamery umożliwiają uzyskanie doskonałej jakości obrazu, a nawet dźwięku.

Monitoring w myśl przepisów prawa

W Polsce nie istnieją żadne specjalne przepisy, które określają, jak powinien odbywać się monitoring na osiedlu czy na posesji prywatnej. Warto jednak zaznaczyć, że zamontowanie monitoringu może w określonych przypadkach powodować naruszenie dóbr osobistych dotyczących prawa do wizerunku, a także prawa do prywatności.

Szczególnym problemem są w tym przypadku kamery do monitoringu posesji prywatnej, ponieważ do sądów często wpływają sprawy niezadowolonych sąsiadów, na których teren skierowana jest kamera.

Zasadniczo, gdy kamery na posesje sąsiada skierowane są zawsze i w celu rejestrowania należącego do niego terenu oraz znajdujących się na nim osób, może zajść podstawa do naruszenia prawa do wizerunku i prywatności. Właściciel monitoringu może wtedy narazić się na konsekwencje.

W jaki sposób nie naruszać monitoringiem prywatności sąsiada?

Montaż monitoringu nie musi oznaczać, że będzie on rejestrował także otoczenie należące do sąsiadów.

Możliwe rozwiązania:

  • taki montaż kamery do monitoringu posesji, by nie obejmowała terenów sąsiednich,
  • wyregulowanie ruchu kamery tak, aby nie rejestrowała posesji sąsiada,
  • wyłączenie określonych pól z monitorowania – taką funkcję posiadają nowoczesne kamery monitorujące

Wobec tego wtedy, gdy planowany jest monitoring sąsiad może także czuć się bezpiecznie. Warto więc uzgodnić z nim kwestie monitoringu i w razie potrzeby zastosować powyższe opcje.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne